مخلوط اجرای طرح کمیته امداد اخبار اجتماعی

مخلوط: اجرای طرح کمیته امداد اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کشف قیمت اظهارنامه در نیما ، شرح راه‌اندازی بازار ثانویه ارز

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، با تشریح شرح راه‌اندازی بازار ثانویه ارز گفت: کشف قیمت اظهارنامه صادراتی در سامانه نیما خواهد بود. 

کشف قیمت اظهارنامه در نیما ، شرح راه‌اندازی بازار ثانویه ارز

شرح راه اندازی بازار ثانویه ارز/ کشف قیمت اظهارنامه در نیما

عبارات مهم : بازار

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، با تشریح شرح راه اندازی بازار ثانویه ارز گفت: کشف قیمت اظهارنامه صادراتی در سامانه نیما خواهد بود.

به گزارش مهر به نقل از کنفدراسیون صادرات ایران، محمد لاهوتی با اشاره به مصوبه دولت در مورد نحوه معامله ارز حاصل از صادرات با واردکنندگان اولویت سه کالایی، گفت: در جلسه ای که پنجشنبه هفته گذشته با حضور معاونت ارزی بانک مرکزی، مدیر شرکت بورس و اوراق بهادار، مدیر اتاق بازرگانی، معاون صادراتی وزیر صنعت و نمایندگان صادرکنندگان و واردکنندگان برگزار شد، مقرر شد که با توجه به اینکه تصمیم دولت بر راه اندازی بازار ثانویه ارز بود، مکانیزمی در بورس فراهم شود تا خرید و فروش ارز به سهولت میان صادرکنندگان و واردکنندگان صورت گیرد، ولی با بررسی های کارشناسی صورت گرفته و پیشنهاد بخش خصوصی، عرضه ارز حاصل از بیست درصد صادرات غیرنفتی کشور که مشمول ارایه ارز در سامانه نیما نمی شود، در بورس منتفی شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات کشور عزیزمان ایران با اشاره به این کشف قیمت اظهارنامه صادراتی، در سامانه نیما صورت می گیرد، افزود: در این جلسه پیشنهادی که مورد توافق همه اعضاء قرار داده شد آن بود که ارز حاصل از صادرات که قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومانی دارد، با اظهارنامه ای که از سوی صادرکنندگان به واردکنندگان اولویت سه واگذار می شود، ترکیب شده است و قیمت اظهارنامه صادراتی به صورت توافقی میان صادرکننده و واردکننده تعیین شود.

کشف قیمت اظهارنامه در نیما ، شرح راه‌اندازی بازار ثانویه ارز

وی با بیان اینکه دو روش جهت این معامله ارزی میان صادرکنندگان و واردکنندگان اولویت سه در نظر گرفته شده است هست، تصریح کرد: این کار به دو روش می تواند انجام شود، بر این اساس در روش اول، عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما صورت می گیرد که در آن، صادرکنندگان ارز و اظهارنامه صادراتی خود را در سامانه نیما به ثبت می رساند و واردکنندگانی که تقاضای خرید این ارز را دارند، ارز و اظهارنامه را به قیمت توافقی خریداری کرده و اقدام به واردات نمایند.

لاهوتی توضیح داد: روش دوم این است که واگذاری ارز و اظهارنامه صادراتی به صورت مستقیم به واردکننده صورت گیرد و بر این اساس، شیوه مهم آن است که واردکننده بعد از ثبت سفارش، درخواست خود را در سامانه جامع تجارت، ثبت کرده و شماره اظهارنامه توافق شده است را در سامانه درج نماید؛ بر این اساس، سامانه نیما از صادرکننده استعلام مورد نیاز را صورت داده و بعد از تائید وی، ارز را به حساب مورد درخواست واردکننده واریز می نماید.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، با تشریح شرح راه‌اندازی بازار ثانویه ارز گفت: کشف قیمت اظهارنامه صادراتی در سامانه نیما خواهد بود. 

عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ادامه داد: به این ترتیب بعد از واگذاری ارز به واردکننده، دولت از صادرکننده برطرف تعهد کرده و واردکننده نیز، ارز و اظهارنامه را جهت واردات استفاده می کند.

وی تاکید کرد: این شرایط تاکنون، تنها جهت واردکنندگان اولویت سه تعیین شده است و سایر اولویت های کالایی دیگر، قادر به استفاده از آن نیستند. به این ترتیب، پیشنهادات مذکور در دولت طرح و مصوب شده است است و از امروز، این سامانه با شرایط اعلام شده، شروع به کار کرده است که اگر آن طوری که در توافق اولیه وجود داشت، مکانیزم عمل شود، صادرکننده و واردکننده از دو روش طرح شده است می توانند مثل گذشته ارز را در اختیار داشته باشند و دولت نظارت عالیه خود را داشته باشد.

کشف قیمت اظهارنامه در نیما ، شرح راه‌اندازی بازار ثانویه ارز

واژه های کلیدی: بازار | صادرات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs