مخلوط اجرای طرح کمیته امداد اخبار اجتماعی

مخلوط: اجرای طرح کمیته امداد اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار بین الملل همکاری ترامپ با پوتین بر سر صلح در سوریه

جالب توجه است که به خواست دولت اسد جهت ورود به مذاکرات اساسی اشاره شده است هست. در بیانیه یکسان ترامپ و پوتین نام اسد آورده شده است است و مطلقا هیچ نشانی از جدل

همکاری ترامپ با پوتین بر سر صلح در سوریه

همکاری ترامپ با پوتین بر سر صلح در سوریه

عبارات مهم : ترکیه

جالب توجه است که به خواست دولت اسد جهت ورود به مذاکرات اساسی اشاره شده است هست. در بیانیه یکسان ترامپ و پوتین نام اسد آورده شده است است و مطلقا هیچ نشانی از جدل و کینه بر روی این نام وجود ندارد.

دیپلماسی ایرانی، بعضی از سردرگمی ها در سیاست های آمریکا در سوریه ممکن است هم اکنون روشن شده است باشد. به نظر ترامپ می خواهد نفشی موثر ایفا کند. نشانه های اولیه این مساله که مشمول بر عقب نشینی وزارت امورخارجه هم می شد در ملاقات بین دونالد ترامپ و همتای روس او، ولادیمیر پوتین در تاریخ ۱۰ نوامبر مشخص شد. این دو صورت دقایقی در کنار هم بوده و شکار دوربین ها شدند و یک روز بعد بیانیه ای یکسان راجع به سوریه به امضا رسید که در آن بر راه حل سیاسی فراگیر از طریق انتخابات آزاد و منصفانه تحت قانون اساسی تازه تاکید شد.

همکاری ترامپ با پوتین بر سر صلح در سوریه

روز بعد اگرچه مقامات ارشد وزارت امور خارجه تک جمله هایی سمی را در ارتباط با حضور امریکا در سوریه شروع کردند و با تکرار درخواست قدیمی خود مبنی بر اینکه بشار اسد نمی تواند بخشی از این انتقال قدرت باشد حاشیه هایی را ایجاد کردند. مسکو بی درنگ اعتراض کرد و بر آنچه در بیانیه یکسان ترامپ و پوتین اشاره شده است بود انگشت گذاشت. به هرحال ملاقات دیگری در تاریخ ۲۱ نوامبر اتفاق افتاد. یک بار دیگر گفتگویی مهربانانه.

یک بار دیگر ترامپ نشان داد که نسبت به کار با پوتین خوشبین است و رویکردی مثبت دارد تا جنگ سوریه به آخر برسد و با حل و فصل پرسشها از طریق مذاکره منطقه به صلح پایدار برسد. احتمالا ترامپ این حس را دارد که مقاومت هایی از داخل علیه رویکرد او در قبال سوریه وجود دارد. در واقع روز یکشنبه، وزارت امورخارجه بیانیه ای را صادر کرد که در آن راجع به محتوای مذاکرات سوریه در ژنو صحبت هایی شده است بود. پیش شرطی راجع به اسد وجود نداشت و به جای آن بر این توصیه تاکید شده است بود که انتخابات تحت قانون اساسی تازه باید منافع طیف گسترده ای از شهروندان سوری از جمله تمام گروه هایی که در زمین بازی حضور دارند را در بربگیرد.

جالب توجه است که به خواست دولت اسد جهت ورود به مذاکرات اساسی اشاره شده است هست. در بیانیه یکسان ترامپ و پوتین نام اسد آورده شده است است و مطلقا هیچ نشانی از جدل

جالب توجه است که به خواست دولت اسد جهت ورود به مذاکرات اساسی اشاره شده است هست. در بیانیه یکسان ترامپ و پوتین نام اسد آورده شده است است و مطلقا هیچ نشانی از جدل و کینه بر روی این نام وجود ندارد. حالا تنها ابهام باقی مانده مربوط به حضور نیروهای آمریکایی در سوریه می شود. ولی در زمینه نیز به نظر کارهایی در جریان است.

موضع رسمی مقامات آمریکایی این است که ۵۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه مستقر شده است اند تا به نیروهای دموکراتیک سوریه جهت مبارزه با داعش کمک کنند. ولی آنچه از پنتاگون شنیده می شود این است که تعداد این نیروها حداقل ۲ هزار نفر هست. توصیه مثبت البته در اینجا این است که ترامپ در گفتگوی تلفنی با مدیر جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در تاریخ ۲۴ نوامبر اعلام کرد که «یکپارچگی سوریه را تضمین می کند» و از آن مهم تر راجع به این قضیه تعهد می دهد که مقامات آمریکایی دیگر بیش از این از ارتش کرد حمایت نمی کند، ارتشی که ترک ها آنها را تروریست خطاب می کنند.

در این زمینه ترامپ توییت کرد: «در گفتگوی صبحگاه امروز با رجب طیب اردوغان مدیر جمهور ترکیه راجع به ایجاد صلح در آشوبی صحبت شد که در خاورمیانه به ارث مانده هست. من این کار را انجام خواهم داد ولی چه اشتباهاتی در ابتدا با هزینه هایی جانی و مالی(۶ میلیارد) صورت گرفت.»

همکاری ترامپ با پوتین بر سر صلح در سوریه

البته ترکیه نیز خواستار این است که همکاری آمریکایی ها با کردهای سوریه به آخر برسد. جهت اطمینان از اینکه حضور آمریکا در سوریه به آخر خواهد رسید هیچ چیز از این مهم تر نیست که به سخنان ماتیس نگاه کنیم. او در مصاحبه با اورشلیم پست می گوید که ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه حتی به منظور مقابله با کشور عزیزمان ایران منطقی نیست.

هوشیاری وزارت امور خارجه را در آخرین بیانیه این دپارتمان نسبت به موضع عوض کردن اساسی مواضع عربستان سعودی می توان مشاهده کرد. نمانیده رسمی روسیه در سوریه یعنی الکساندر لاورنتیف هفته گذشته در ریاض حضور داشت و به وسیله ولیعهد محمد بن سلمان میزبانی شد. حتی با وجود اینکه گروه های مخالف سوری در حال گزینش تیم مذاکره کنندگان خود جهت حضور در ژنو بودند. رهبر جدید، نصر الحریری متخصص قلب و عروق هست. او ساز مخالف خود را می زند ولی نه به اندازه فرد پیشین در این جایگاه یعنی ریاض حجاب. مسکو حالا با نصر الحریری به توافقاتی دست پیدا کرده است.

جالب توجه است که به خواست دولت اسد جهت ورود به مذاکرات اساسی اشاره شده است هست. در بیانیه یکسان ترامپ و پوتین نام اسد آورده شده است است و مطلقا هیچ نشانی از جدل

واژه های کلیدی: ترکیه | سوریه | پوتین | بیانیه | آمریکایی | قانون اساسی | دونالد ترامپ | مقامات آمریکا | وزارت امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs